Netkom Araç Takip Çözümleri

Netkom İle En Son Teknoloji


TÜNEL/MADEN/KAPALI ALAN TELSİZ HABERLEŞME ALT YAPI SİSTEMLERİ :

 

Yer altı ses ve veri iletiminin çeşitli metodları bulunmaktadır. Fakat bu sistemlerden en kullanışlı ve güvenilir olanı ‘Leaky Feeder’ sistemidir. Leaky Feeder kablo yada iskelet sistemi, yüzey anten sistemleri için analogtur.

İyi bir leaky feeder sistem çift yönlü ses ve veri uygulamalarını sağlamasının yanında fanlar ve pompalar gibi birbirine uzak cihazların telemetry ile kontrolünü gerçekleştirebilmelidir.

İki yönlü ses, data ve görüntü için en geçerli ve herkesçe kabul edilen frekans bandı VHF’dir. Yüksek seviyedeki zayıflamalardan dolayı bu frekanslar yapılar içerisinden geçemezler. Bu probleme örnek olarak tünellere doğru radyo yayını için ticari radyo sinyal yetersizliği gösterilebilir. Yüzeyde line of sight iletimi yapılabilir.

Yer altı kullanımı için izin verilen radyo frekanslar, bir kablo ağıyla birlikte standart yüzey anten sistemi kurulumu için gereklidir. Kablo ağı, maden boyunca etkin sinyal dağılımı için kurulmalıdır. Kullanılan kablo, her iki leak için radio iletimine izin veren ve ayrıca kabloya giren "leak" sinyal için dizayn edilir.

Sinyalin öz kayıplarının dengelenmesi gereklidir, buda hat yükselteçlerinin araya girmesiyle sağlanır. Yükselteçler dengelenmiş bir kablo metrajı için tasarlanmalıdır. Tam kurulum için sistem,
maden boyunca ağ üzerinde sabit sinyal seviyesi garanti etmelidir.

Leaky Feeder teknolojisi, Leaky Feeder kablo ve yükselteçlerin birleşiminden meydana gelir. Diğer parçalar bu sisteme eklenebilir. Fakat sistemin iskeleti yalnızca bu iki elementi kapsamaktadır.

Dağıtım cihazı VDA sistemin önemli bir kısmını oluşturur. Dağıtım cihazı, 4 portun biri üzerinden kablo başlarına direk olarak bağlanır.

Dağıtım cihazı şunlardan sorumludur :
• Sinyal iletimi ve Leaky Feeder kablo üzerinden alma
• Sinyal gücünü korumak için kablo içerisinde sinyallerin yükseltilmesi
• Otomatik kazanç kontrol devrelerinin kontrolü için pilot tonların sağlanması
• Seviyelerde ve durma noktalarında yayının gerçekleşmesi için networkün bulunması
• Doğru sistem empedans bakımı
• İstenen anten üzerinde yüzey kaplaması
Dağıtım sistemi şu parçaları içerir :
• Leaky Feeder Kablo
• Hat Yükselteç Ünitesi
• Splitters/Branch Ünitesi
• Pilot Ton Jenaratörleri
• Hat Sonlandırma Ünitesi
• Diagnostics Modüller

Son VDV sistemlerinde gereken kişisel malzemelerin sayısı madenden madene değişir. Bu durum kanal kapasitesi, gerekli yayının uzunluğu ve kolların sayısı gibi değişkenlerin büyüklüğüne göre değişir.
Tümden modüler ve eklenebilir kanallardan oluşan VDV sistemi maden gelişimine eklenebilir. Benzer olarak eklenmiş dağıtım cihazı, madenin sürekli sinyal kapsamında bulunduğunu garanti etmek amacıyla kurulabilir.

Haberleşme sistemine sahip çoğu maden işletmeleri çoklu kablo tipini kullanır ve haberleşme ağının en iyi bakımı için empedans uyumluğu gösterir.

Haberleşme kablolarının ortak tipleri :

• Trilogy RMC2 kablo: Düşük kayıplı ve 75 Ohm’luk kablodur. Bu kablo şaft haberleşmesi için kullanılabilir. Bükülüp eğilemeyen ve çap genişliği 1m den az olan kablo tipidir. Siyah PVC kaplıdır ve RMC2-500-BJ trilojiyle kabartmalıdır.
• Trilogy MC2: Düşük kayıplı 75 Ohm standart kablo. Bu kablo haberleşmeye gereksinimi olmayan boş delikler için kullanılabilir. RMC2 gibi kıvrılabilir bir kablo değildir. Siyah PVC kaplıdır ve MC2-500-BJ trilojiyle kabartmalıdır.
• BICC radiating cable: Leaky feeder sistemlerde ortak olarak en çok kullanılan kablo tipidir. Bu kablo en alçak kalitededir. Dış kısmında sarı kılıf içinde ise PVC kaplı siyah bir kılıf mevcuttur. Çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sarı görünümü belirleyici özelliğidir.
• Andrews RXL-5: yüksek kaliteli 50 ohmluk dirence sahip yayılım yapan bir kablodur. Bu nedenden ötürü ek önlem olarak PCV boru kullanılarak monte edilmelidir. Aktif cihazlar kabloya Andrews "N" tipi erkek bağlantı ucları kullanılarak bağlanırlar. Kablo üzerindeki bütün bağlantılar 7/8" Radiax (RXL-5) için uygun ek kitleri kullanılarak yapılmalıdır. Bu kabloyu şu şekilde tanımlamak mümkündür. Kablo siyah veya kahverengi renkte olacak, 7/8 inç çapında olmalı ve 1 metre çapında az bir çap ile bükülmememlidir. Bu kablo çalışma zorlukları ve pahalılığı nedeni ile tavsiye edilmemektedir.

Yeni sonsuz seri hat kuvvetlendiricileri aktif cihazlardır dağıtım merkez ofisler tarafından gerçekleştirilen RF güç iletimi için veya koaksiyel kablonun yayılım paterni nedeni ile iletilen güçteki azalmalar nedeni ile gereklidirler. İletilen RF güç koalsiyel sızdıran besleyici içinden hareket ederken çim sulama makinasındaki gibi radyasyon sızar. Eğer herhangi bir kuvvetlendirme gerçekleştirmez isek, mobil yada merkez ofis (Headend) tarafından alınan sinyal yeterli olmayacaktır.
Ürettiğimiz kuvvetledriciler aktif cihazlar olmaları sebebi ile besleme kaynağına ihtiyac duyarlar. Sistemin güc gereksinimi koaksiyel kablo üzerinden iletilir ve dağıtım arayüzünden sağlanır.
Her bir kuvvetlendirici tek yönlü sistemin daima dengede olduğundan emin olmak için anahtarlamalı modda (SMPS) çalışan güç regulatörü ile beslenir. Bu durum ayrıca herbir koldaki aktif cihazların miktarını arttırır.
Kuvvetlendiriciler üst kapaklarındaki etiket ile tanımlanırlar. Bu etiket ayrıca cihazın hat üzerindeki oriyantosyonunu gösterir. Muhafaza üzerindeki ok işareti merkez ofis (Headend) yönüne doğru yerleştirilmelidir. Etiket aynı zamanda gücün ve pilot sinyalin varlığını belirten ve basit görsel sistem kotrol aracı olarakta görev yapan iki adet tanımlayıcı led’e sahiptir. Kuvvetlediricinin muhafazası ileri derecede sağlam ve su geçirmez olmalıdır.

SPLITTERS / BRANCH UNITS :
İsimde belirtildiği gibi, kol birimleri (Branch units) sinyali bölmek için hatta yerleştirilmiştir. Bu birimler hattı dengelenmiş parçalara bölmek için maden sürücülerinin kesişme noktalarına ve bir seviyede yerleştirilmiştir. Kol birimleri DC sinyalin hattın uzak kısımlarındaki aktif cihazlara geçmesi için gerekli olmalarına rağmen pasif cihazlar olarak nitelendirilirler.
Kol birimi hattın dengeli olduğundan emin olmak için basit bir T bağlantısından ziyade hattın içine yerleştirilir. Kol birimleri kuvvetlendirici birimlere olan oriyantasyonlarının benzerliklerine göre isimlendirilirler. Kol birimleri 3 koaksiyel bağlantı ve uygun belirli sonlandırıcılar ile beslenir.

TERMINATING LOADS :
Sistemin güvenirliliği kabloya ve hattın üstündeki doğru bir yükü yansıtan ilişkilendirilmiş ekipmanlara bağımlıdır.
Sistemin sınırları, uç noktaları son aktif cihazdan geriye yansıyan doğru empedansı yansıtmak için dengeli bir yüke gereksinim duyar. Kablo içimde kesim noktaları bulunmalıdır, daha sonra dengeli sistemdeki koaksiyelin sonuna sonlandırma yükleri yerleştirilmelidir. Kablo sonlandırılmamış olsa bile sistem tamamen başarısız olmayacaktır.
Sonlandırma yükü bir DC bloktur ve koaksiyelin sonunda gücün varlıgı kabloyu etkilemeyecektir.

PILOT TONE GENERATORS :
Pilot Tone üreteci referansa olan herbir hat kuvvetlendiricisi için bilinen bir sinyal kullanılarak sistemin dengeli kaldıgından emin olmak için kullanılır. Pilot Tone’nun frekansı sistemin konfigurasyonunun boyutu ile ve diğer tip hat kuvvetlendiricileri ile uyumluluğundan emin olmak için çeviktir.

DIAGNOSTICS MODULE :
Bu modul hattın performansını (örnegin gerilimi ve sinyal gücü gibi) izlemek için hat kuvvetlendiricinin içine takılabilen bir moduldür. Bilgi hat kuvvetlendiricisinde görülebilir ve Headend’e geri besleme olarak da verilir ve orada ekrana verilir. Bu durum sistemin sağlığı hakkında çabuk kontrole izin verir ve herhangi elemanlardan birinin performansı belirlenenin altında ise alarm set edecektir. Hata bulma işleminin frekansı, kuvvetlendirici tiplerinin çokluğu ile uyumluluğunudan emin olmak için uygun frekansın seçilebilsin diye çok çeviktir.

 

Motorola Telsiz Sistemleri

  El Telsizleri
  Araç Telsizleri
  Lisansız Telsizler
  Aksesuarlar
  Kapalı Alan Haberleşme
  Röle ve Link Sistemleri

Filo ve Araç Takip Sistemleri

  Arvento Filo Yönetim Sistemleri
 
  Arvento Kullanıcı Girişi
  Arvento Referans Listesi
  Arvento Demo Görüntüleri

Güvenlik Sistemleri

  CCTV Kamera Sistemleri
Bekçi Tur Kontrol Sistemi
  El dedektörleri
  Kapı Dedektörleri
  Yönlendirme Bariyerleri
  Araç Altı İnceleme Cihazı
  X - Ray Cihazları
 

Yer Altı ve Maden Haberleşme

  Tünel Maden Kapalı Alan
  Geniş Alan Sistemleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Copyright © 2008
Netkom Bilişim ve Haberleşme Sistemleri San.Tic. Ltd. Şti. - Motorola Bölge Bayi